Dnešní článek je na téma technika a já jsem se rozhodla že dnešní článek bude o fotografování. Protože dříve se musely fotografie vyvolávat, ale v dnešní době už fotografovat může téměř kdokoli na čemkoli. Třeba můj dědeček fotografuje už spoustu let profesionálně a dřív šlo pouze fotografie vyvolávat a prý to bylo dost náročné, to dnes už vytvoříte fotografii poměrně snadno, ale musíte si dát práci s upravováním fotek třeba na počítači v různých programech. Fotografovat můžeme z telefonu, digitálního fotoaparátu, nebo zrcadlovky, kdy po vyfotografování nějakého snímku se na něho můžete podívat na zmenšené obrazovce vašeho fotoaparátu, což dřív v době minulých také nebylo možné. Pojďme si ale nyní něco říci o základních fotografických pojmech expozice/expoziční část – ovlivňují ji tři základní veličiny:
1) clona – součást každého objektivu, má lamely, které mají uprostřed kruhový průměr, podle clonového čísla, jaké si nastavíte, tak tak velký průměr je. Skrz clonu dopadá světlo na snímací čip. Když si nastavíte clonu na malé clonové číslo třeba na nejmenší, tak budete mít plně odcloněný objektiv. Když si clonu nastavíte na nejvyšší clonové číslo, tak díra bude malinká.
2) expoziční čas – doba po kterou je závěrka otevřená a po kterou na snímač dopadá světlo. Čím delší je expoziční čas, tím více světla na snímač dopadá.
3) iso – značí citlivost snímače, nízké iso je vysoká kvalita obrazu ale na fotografii potřebujete více světla, vysoké iso znamená horší kvalita a nastupuje šum, ale dokážete vytvořit fotografii s menším dopadajícím světlem na daný čip.
Co je hloubka ostrosti?
Hloubka, ve které předměty nebo lidi které se v hloubce ostrosti nacházejí jsou ostrý. Když si clonu nastavím například na hloubku ostrosti cca 5 cm na malou hloubku ostrosti, jen ten předmět, který je nejblíž bude zaostřený a vše ostatní bude rozmazaný. Pokud chceme na fotoaparátu mít tedy vše zaostřené, musíme hloubku ostrosti zvětšit, a tudíž objektiv více zaclonit. Poté můžete začít bez problémů fotit, jak se vám zlíbí.